Home > ANI > Soyadı Koltuk

Soyadı Koltuk

Ocak 2nd, 2009

Merhabalar,

Sizlerle bu akşam yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Network mağazası’nın %50 indirimi bugün başladı :) Ben de bir kaç ihtiyacımı karşılamak üzere Kadıköy Natilius alışveriş merkezinde bulunan Network mağazasına gittim. ( Reklam ücreti alınmıştır.)

Alışveriş yaptıktan sonra bizimle ilgilenen arkadaş, tadilat fişi doldururken adımı ve soyadımı sordu. Ben de Engin dedim. Ardından da her zaman olduğu gibi kolay anlayabilmesi için daha yüksek bir tonla Koltuk dedim. Genelde ilk seferde anlamazlar akrabalarım da teyid edeceklerdir. Soyadımı söylerken çok zorlanırım, daha doğrusu ben söylemekte zorlanmam da karşımdaki anlamakta zorlanır. Ancak bu sefer adının Alper olduğunu öğrendiğim arkadaş oldukça zorlandı. Tekrar tekrar soyadımı sordu. Bir gariplik olduğu belliydi. Tam işkillenmeye başladığımda yaka kartını gösterdi. Yakasında Alper Koltuk yazıyordu.

Küçüklümüzden beri Koltuk olan soyadımızın sadece Sürmene sınırlarında kökleri olan akrabalarımız tarafından kullanıldığını düşünürdüm. Belki de siz de öyle düşünüyor olabilirsiniz. Yani eğer Koltuk soy isimli birisi varsa kesin bizim akrabadır, bu soy isimden başka hiçbir yerde yok sanırdım. Daha önce bazı efsaneler duymuştum İç Anadolu’da da varmış diye ama bunlar hiç bir zaman ispatlanamamıştı.

Evet bugün kesin olarak biliyorum ki Koltuk soyadını taşıyan akrabalarım yalnız değiliz. Malatya, Elazığ ve yakın ilçelerinde bu soyadını taşıyan çok sayıda kişi varmış. Hatta bir aşiret dahi varmış.

Alper’le kısa sürede kaynaştık. Birbirimizi çok iyi anladık. Soyadımızın hemen akılda kalmasının faydalarından bahsettik. Ve gülerek vedalaştık.

Koltuk soyadına Trabzon’lu olmayan başka birinde siz daha önce rastlamış mıydınız?

ANI , ,

 1. madur61
  Ocak 2nd, 2009 at 23:00 | #1

  Bende Koltuk soyadının bizde olduğunu sanıyordum. İnternetle tanışınca telefon rehberinde koltuk yazdığında okadar çok isim çıkıyorki bilgisayar yazmaya baş edemiyor. Merak ettim Mahmut isminde kaç koltuk var 4 tane çıktı. Birini tanıyorum zonguldakta bizim akrabamız kuzen çocuklarıyız. Diğer ikisi ile kan bağımız yok. İstanbulda çok sayıda bizim kan bağımızdan olmayan koltuk var. Öyleki biz o isimleri asla vermediğimiz adda koltuk var. Birde koltuk soy adı ile hastahanede başımızdan geçen anıyı anlatayım. Kızım Özel’i hastahaneye getirmiştim. Kayıt brosunda adını soyadını sordu. Özel KOLTUK dedim. Yüzüme baktı adı ne dedi. Özel KOLTUK dedim. Bayan tekrar yüzüme baktı. Benimle dalgamı geçiyorsun dedi. Yok dedim istersen sen bak diyerek nüfus cüzdanını uzattım . Cüzdanı alıp okuyunca kahkahayı bastı. Hep beraber gülüştük. Mahmut KOLTUK

 2. burak
  Kasım 30th, 2011 at 00:34 | #2

  meraba ben burak koltuk samsun bafralıyım ama atalarımızın trabzondan geldiginide soylüyolar…

 1. Henuz geri izleme yok.