Archive

Posts Tagged ‘TARİH’

YÖRESEL AĞIZ

Ocak 8th, 2009

 Köyümüzün zengilliklerinden birisi de yöresel ağızda onlarca farklı kelimenin kullanılıyor olmasıdır.

Bu kelimelerle ilgili yapılmış olan bir derleme çalışması sonucunda aşağıdaki kelimeler belirlenmiş. www.habule.com sitesinden yapılmış bu alıntı kelimelere ekleyecek başka kelimeleri olan varsa en aşağıdaki yorum kısmına yazmasını bekliyoruz.

İşte o kelimeler ve anlamları:    DEVAMINI OKU…

TARİH , ,

SÜRMENE ESKİ HALK DİLİ

Ocak 8th, 2009

www.habule.com sitesinden bir alıntı yazı.

Sürmene; tarihi ve coğrafi konumu itibarıyla Doğu Karadeniz’in farklı kültürel bileşenlerinin kesişme odağında ve oldukça eski bir yerleşim alanında yer alır. Tarih boyunca bu bölgede etkin olmuş olan diller ; yerli dillerin egemenlik dönemi ve resmi dillerin egemenlik dönemi olmak üzere iki farklı dönemde ele alınabilir.    DEVAMINI OKU…

TARİH , ,

ALTİYANKİ SU

Ocak 4th, 2009

         Yaban adamı masallarıyla büyüdüğümüz, meşhur “Altiyanki Su”. Sanki üzerinde bir kırgınlık var.İlgisizliğe karşı, eski günlerin hatırına dimdik ayakta durmaya çalışıyor.

          Çeşmeler, köylerde yaşayan insanların su alma bahanesiyle buluştukları, muhabbetin zirveye çıktığı yerlerdir.Belkide evlere suyun gelmesiyle, tarihe tanıklık etmiş bu çeşmelerimizi unuttuk.Yazın kurak geçen günlerinde suyu için hatırlanan bu çeşmelerimizi unutmayalım. Tarihimize sahip çıkalım.

photo-00762

Atiyanki Su

GENEL, PETEKLİ , ,