Archive

Posts Tagged ‘ANI’

Okulumuz

Ocak 7th, 2009

 İnternette gezinirken görmüştüm bu fotoğrafları. Her ne kadar ne bu okulda okumamış olsam da çocukluğumdan hatırlarım bu okul için ne emekler harcandığını. Böyle görünce insanın içi tuhaf oluyor.

okulokul2 

 

    Kimler bu okulda okudu?

ANI , ,

ÇILGIN TÜRK

Ocak 5th, 2009

15 Haziran 2008 tarihinde Hürriyet gazetesinde Yılmaz Özdil tarafından yazılan yazıyı burada da paylaşmak istedim.

sener-koltuk

TARİH, 14 Ekim 1987.

Saat, 11.05.

Yer, Ankara Mürted.

4’üncü Ana Jet Üssü’nün pistinde bir F16 frenlerini bırakmış, kulakları adeta sağır eden bir gümbürtüyle hızlanıyordu.

Nefesler tutulmuştu.

Çünkü 86-0068 kuyruk numaralı o F16, tarihimizde yeni bir sayfa açıyordu. Türkiye’de üretilen ilk savaş uçağıydı.

*

İlk kez test ediliyordu.

Haliyle, düşme ihtimali yüksekti.

Pilot, 36 yaşında bir binbaşıydı.

Şener Koltuk. DEVAMINI OKU…

ANI, MAGAVLALILAR ,

ALTİYANKİ SU

Ocak 4th, 2009

         Yaban adamı masallarıyla büyüdüğümüz, meşhur “Altiyanki Su”. Sanki üzerinde bir kırgınlık var.İlgisizliğe karşı, eski günlerin hatırına dimdik ayakta durmaya çalışıyor.

          Çeşmeler, köylerde yaşayan insanların su alma bahanesiyle buluştukları, muhabbetin zirveye çıktığı yerlerdir.Belkide evlere suyun gelmesiyle, tarihe tanıklık etmiş bu çeşmelerimizi unuttuk.Yazın kurak geçen günlerinde suyu için hatırlanan bu çeşmelerimizi unutmayalım. Tarihimize sahip çıkalım.

photo-00762

Atiyanki Su

GENEL, PETEKLİ , ,

Soyadı Koltuk

Ocak 2nd, 2009

Merhabalar,

Sizlerle bu akşam yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Network mağazası’nın %50 indirimi bugün başladı :) Ben de bir kaç ihtiyacımı karşılamak üzere Kadıköy Natilius alışveriş merkezinde bulunan Network mağazasına gittim. ( Reklam ücreti alınmıştır.)

Alışveriş yaptıktan sonra bizimle ilgilenen arkadaş, tadilat fişi doldururken adımı ve soyadımı sordu. Ben de Engin dedim. Ardından da her zaman olduğu gibi kolay anlayabilmesi için daha yüksek bir tonla Koltuk dedim. Genelde ilk seferde anlamazlar akrabalarım da teyid edeceklerdir. Soyadımı söylerken çok zorlanırım, daha doğrusu ben söylemekte zorlanmam da karşımdaki anlamakta zorlanır. Ancak bu sefer adının Alper olduğunu öğrendiğim arkadaş oldukça zorlandı. Tekrar tekrar soyadımı sordu. Bir gariplik olduğu belliydi. Tam işkillenmeye başladığımda yaka kartını gösterdi. Yakasında Alper Koltuk yazıyordu.

Küçüklümüzden beri Koltuk olan soyadımızın sadece Sürmene sınırlarında kökleri olan akrabalarımız tarafından kullanıldığını düşünürdüm. Belki de siz de öyle düşünüyor olabilirsiniz. Yani eğer Koltuk soy isimli birisi varsa kesin bizim akrabadır, bu soy isimden başka hiçbir yerde yok sanırdım. Daha önce bazı efsaneler duymuştum İç Anadolu’da da varmış diye ama bunlar hiç bir zaman ispatlanamamıştı.

Evet bugün kesin olarak biliyorum ki Koltuk soyadını taşıyan akrabalarım yalnız değiliz. Malatya, Elazığ ve yakın ilçelerinde bu soyadını taşıyan çok sayıda kişi varmış. Hatta bir aşiret dahi varmış.

Alper’le kısa sürede kaynaştık. Birbirimizi çok iyi anladık. Soyadımızın hemen akılda kalmasının faydalarından bahsettik. Ve gülerek vedalaştık.

Koltuk soyadına Trabzon’lu olmayan başka birinde siz daha önce rastlamış mıydınız?

ANI , ,